Čo je to multitasking a ako ti môže škodiť?

Multitasking sa dá voľne preložiť ako „robenie viacerých vecí naraz“. Na prvý pohľad to vyzerá ako skvelá vec. Veď keď človek robí toho naraz veľa, tak aj veľa stihne! No, bohužiaľ, tak to v realite nefunguje. Práve naopak. Multitasking dokáže byť pre teba škodlivý.

Možno to poznáš aj ty. Potrebuješ sa učiť na písomku do školy, no v tom ti začne písať kamarát. Tak popri učení začneš odpisovať na správy. Čo sa vtedy stane? Tvoj mozog zahltíš veľkým množstvom informácií. Stále myslíš na to, že sa učíš a potrebuješ si zapamätať nové veci. No popri tom rozmýšľaš, čo odpíšeš kamošovi a uvažuješ o tom, čo napíše on tebe.

Aký je výsledok? Po hodine učenia si si takmer nič nezapamätal, no zároveň si ani nevenoval dostatok pozornosti kamošovi. Zbytočne sa tak môžeš dostať do časového stresu, v škole schytáš zlú známku a budeš sa cítiť nepríjemne.

Čo je výsledkom multitaskingu?

Asi to už chápeš. Multitasking obvykle nevedie k dobrým výsledkom. Najčastejšie spôsobí to, že žiadna z vecí, ktoré si robil naraz, nebude dokončená na 100 %. A to ti môže spôsobiť zbytočné problémy.

Praktický príklad: Predstav si, že máš 3 hodiny na to, aby si sa naučil na 3 písomky. Pokiaľ sa budeš snažiť o multitasking a pokúsiš sa učiť 3 predmety naraz, po 3 hodinách budeš mať v hlave chaos a nič si poriadne nezapamätáš. V škole tak možno dostaneš 3 štvorky.

Ako teda pracovať naozaj efektívne? Skús si teraz predstaviť, že by si 3 hodiny času rozdelil rovnomerne medzi jednotlivé predmety. Každú hodinu by si sa učil len jeden a nevenoval by si sa ničomu inému. V hlave tak budeš mať všetko dobre utriedené a z písomiek dostaneš 3 jednotky. Už vidíš, ako dobré je vyhýbať sa multitaskingu?

Začni si organizovať svoj čas

Pokiaľ chceš využiť čas čo najefektívnejšie, začni si ho organizovať vopred. Napríklad, vždy večer si naplánuj, čo budeš robiť nasledovný deň. Pri plánovaní si odhadom stanov aj časy, od kedy do kedy budeš jednotlivé aktivity robiť. A čo je hlavné, skús si činnosti rozdeliť tak, aby nasledovali po sebe a vyhol si sa robeniu viacerých vecí naraz.

Zrazu tak budeš mať menej stresu, všetko stihneš a hlavne výsledky tvojich činností budú stopercentné, bez zbytočných nedostatkov. Vyskúšaj to a uvidíš, ako sa tvoj život zmení k lepšiemu!

Vytvorenie tejto stránky bolo podporené z dotačnej schémy Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR Programy pre mládež na roky 2014-2021, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. Ďakujeme.