Prečo je ekológia dôležitá a ako jej môžeš napomôcť ty?

Patríš aj ty medzi ľudí, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť našej planéty? V tom prípade robíš správne. Ekológia je v súčasnosti často skloňovaný pojem, ktorý však má svoje opodstatnenie. Čo pre našu planétu môžeš urobiť ty?

Globálne otepľovanie, výrub dažďových pralesov či znečisťovanie vedie k devastačným zmenám. Preto by sa v dnešnej dobe ocenilo, keby každý myslel ekologicky. Výrazne by to pomohlo našej planéte a ďalším generáciám, ktorým by sme mohli aj niečo odkázať.

Prispieť k lepšiemu životnému prostrediu však nie je vôbec nič zložité. Môže to spraviť každý. Preto ak máš vo svojom okolí kamošov, ktorí len tak vyhodia odpadky mimo koša, skús im dohovoriť. Chceš predsa dobre aj jemu a jeho budúcnosti a rozhodne to nemyslíš zle.

Triedenie odpadu je prvoradé

Ak chceš dopomôcť k lepšiemu životu na našej planéte, začať môžeš napríklad pri klasickom triedení odpadu. To je mimoriadne dôležité najmä z toho hľadiska, že vyhodený odpad sa môže použiť znovu pri výrobe ďalších produktov.

V dnešnej dobe sa na území Slovenska začalo aj zálohovanie PET fliaš a plechoviek, o čom si môžeš viac prečítať na tomto odkaze. Okrem iného, ak si myslíš, že triedenie odpadu je len banalita, ktorú každý ovláda, mýliš sa. Keby to tak totiž bolo, na ulici by si nevidel žiadne smeti a oceány by boli tiež mimoriadne čisté, čo bohužiaľ, dnes nemôžeme tvrdiť.

Používaj eko produkty

Rád tráviš čas pred zrkadlom? V tom prípade by si mal rozhodne vyskúšať eko produkty, ktoré nájdeš po novom aj v kamenných drogériách. Obľúbené sú napríklad bezobalové šampóny, ale aj ekologické pracie prostriedky a aviváže.

Okrem toho, že tieto produkty planéte neškodia, ich zloženie je čisto prírodné, bez akýchkoľvek chemikálií. Aj z toho dôvodu sa ti môže napríklad zlepšiť kvalita vlasov alebo stav pleti.

Praktický tip: V dnešnej dobe pomaly začínajú vznikať aj tzv. bezobalové obchodíky, kde si máš možnosť potraviny alebo drogériu nabrať do vlastných nádobiek. Vďaka tomu sa ušetrí veľké množstvo plastov a iných obalov. To, že ti odporúčame nosiť látkovú tašku namiesto klasických igelitiek ti asi vravieť ani nemusíme. Okrem toho, že ušetríš planétu od znečistenia, látková taška ti vydrží oveľa dlhšie.

Cestuj ekologicky

V niektorých prípadoch vzniká najväčšie znečistenie práve pôsobením výparov z výfukov áut. Preto ak môžeš, prejdi sa radšej pešo, využi cestu vlakom alebo autobusom. Môžeš vyskúšať chodiť aj na bicykli, kde si posilňuješ aj vlastné zdravie. Ak to však je skutočne nevyhnutné, auto použiť môžeš. V dnešnej dobe sa predsa vyrábajú autá s elektrickým pohonom, čo je veľkým benefitom. Koniec koncov, ušetríš aj za ceny za benzín alebo naftu.

Myslieť ekologicky sa tak v dnešnej dobe skutočne oplatí. Môže ti to, dokonca, zlepšiť aj tvoje zdravie, ktoré je najdôležitejšie zo všetkého.

Vytvorenie tejto stránky bolo podporené z dotačnej schémy Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR Programy pre mládež na roky 2014-2021, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. Ďakujeme.