Staroba: Je strach zo starnutia normálny?

Aj napriek tomu, že sa hovorí, že vek je len číslo, mnohí z nás majú strach zo starnutia. Pociťuješ ho aj ty? Pravdepodobne si ešte mladý, no aj napriek tomu premýšľaš nad starobou a postupným starnutím.

Keď si bol malý, nevedel si sa dočkať toho, kedy konečne dovŕšiš 18 rokov a budeš dospelý. Budeš robiť to, čo sa ti bude páčiť, bez toho, aby si počúval príkazy svojich rodičov. Ak sa práve teraz nachádzaš v tomto veku, pravdepodobne by si svoje detstvo vrátil späť a zažil niektoré momenty znovu. Keď je človek v dospelosti, uvedomuje si, aký je život vzácny. Zrazu máš 20 rokov, potom už ťaháš na 30tku a následne je pred tebou dôchodok a staroba. Samozrejme, takto rýchlo to v živote nejde, aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať.

Prečo sa bojíš staroby?

Strach zo starnutia je normálny. Aj napriek tomu, že možno o tom nehovoríš nahlas, každý z nás sa v živote niečoho bojí. Pre teba to môže byť práve starnutie, no ver či nie, je to pochopiteľné. Myslíš si, že život ti uteká pomedzi prsty a bojíš sa, že nestihneš zažiť všetko to, po čom si túžil. Hlavu hore, si ešte príliš mladý na takéto myšlienky. Buď vďačný za to, že si zdravý a môžeš robiť skutočne všetko, čo chceš. Dôležité je, aby si išiel za svojimi snami.

Aké sú dôvody tvojho strachu? Bojíš sa vzniku vrások, postupného pribúdania chorôb alebo máš len strach z osamelosti? Čo sa týka vzhľadu, ide o prirodzený proces, ktorý však môžeš zvrátiť správnou starostlivosťou o tvár a telo. Ak sa bojíš osamelosti, je to jednoduché. Nebuď sám, nájdi si priateľov, poprípade partnerku na celý život. A čo choroby? Niektoré ovplyvniť nevieme, ale väčšinu z nich áno, a to správnym a zdravým životným štýlom.

Sústreď sa na prítomnosť

Nič nie je horšie ako to, keď neustále myslíš na svoju budúcnosť a na to, ako starneš. Áno, v niektorých prípadoch je fajn plánovať a myslieť dopredu, no občas sa to naozaj neoplatí. Negatívnymi myšlienkami o budúcnosti ti totiž prelieza súčasnosť pomedzi prsty. Preto vezmi svoj život do vlastných rúk a sústreď sa na prítomný moment. Ten už viackrát nezažiješ, tak prečo ho takto zahodiť? 

Rád čítaš psychologické knihy? V tom prípade ti odporúčame knihu s názvom Vek je len číslo, kde sa naučíš, ako si zbytočne neubrať roky z tvojho života. Okrem iného, vedel si o tom, že kedysi bola starešina mimoriadne vážená? Dnes sa vplyvom spoločnosti považuje skôr za senilnú.

Starnutím sa nič nekončí, práve naopak. Veď si len predstav, koľko starších ľudí ide študovať na univerzitu tretieho veku. Poprípade vykonávajú rôzne dobrovoľnícke aktivity a pestujú obľúbené kvety na svojej záhradke. Život si treba užívať do posledného okamihu a starších ľudí v okolí by si mal určite obdivovať. Preto sa ničoho nemusíš báť, si ešte mladý a celý život máš pred sebou a vo svojich rukách.

Vytvorenie tejto stránky bolo podporené z dotačnej schémy Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR Programy pre mládež na roky 2014-2021, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. Ďakujeme.