Už aj teba chytá klimatická úzkosť? Nie si sám…

Hoci sa s pojmom klimatická kríza stretávame často, rozumieme mu vôbec?

Klíma sa menila, mení sa v súčasnosti a meniť sa bude ešte aj v budúcnosti bez ohľadu na naše konanie. Avšak v súčasnosti dochádza k prudkým zmenám klímy na globálnej úrovni pôsobením ľudskej činnosti, ktorá je nebezpečná pre náš život na Zemi a život všetkých rastlín a živočíchov. V súčasnosti sa klíma mení tak rýchlo, že sa živé organizmy nedokážu dostatočne rýchlo adaptovať, preto v súčasnosti označujeme situáciu, v ktorej sme sa ocitli, klimatickou krízou.

Ako sa teda vysporiadať s klimatickou úzkosťou?

Neexistuje jednoduchá odpoveď, lebo klimatická úzkosť je spôsobená celkom reálnym problémom, klimatickou zmenou. Teda jednoznačne nie je riešenie povedať si, že klimatická zmena je hoax alebo ju brať na ľahkú váhu a vôbec neriešiť. Avšak klimatická zmena nemôže byť ani niečím, čo nám bráni žiť naplno alebo príčinou našej úzkosti.

Preto ti prinášame…

5 tipov ako sa nezblázniť z klimatickej krízy a prekonať svoju úzkosť!

1. Zameraj sa na to, čo vieš ovplyvniť. Napríklad sa vyhýbaj mäsu trikrát týždenne. Chov zvierat je zodpovedný za viac emisií skleníkových plynov ako doprava a rovnako za odlesňovanie a množstvo ďalších environmentálnych problémov, teda už tým, že tri dni v týždni nebudeš jesť mäso pomôžeš našej planétke viac ako si myslíš. Nakupuj oblečenie v second handoch, choď na swap a za každú cenu sa vyhýbaj fast fashion móde. Kupuj kvalitné veci, nie lacné a nepotrebné haraburdy, ktoré sa ti budú doma len kopiť.

2. Mysli aj na pozitíva, napr. sleduj @officialhappyeconews na Instagrame a teš sa z maličkostí a malých víťazstiev vo svete ekológie.

3. Pamätaj si, že v tomto boji nie si sám, sme v ňom všetci spolu.

4. Porozprávaj sa s niekým o tom, ako sa cítiš (kamarát, mama, oco, pani učiteľka a k dispozícii sme ti samozrejme aj my všetci z klubu).
5. V neposlednom rade šír povedomie o klimatickej kríze, vyvracaj hoaxy, neznečisťuj prírodu, sem tam vybehni a pozbieraj smeti v lese a buď k našej modrej planétke šetrný, aby ťa klimatická úzkosť nepochytila ani v budúcnosti pre to, ako si sa správal v minulosti 😊

 

Vytvorenie tejto stránky bolo podporené z dotačnej schémy Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR Programy pre mládež na roky 2014-2021, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. Ďakujeme.