Prokrastinácia: Boj s Časom – môj príbeh

Všetci sme sa už niekedy stretli s problémom prokrastinácie, či už si to uvedomujeme, alebo nie. Potrebuješ si spraviť domácu z matematiky, ale tvoj obľúbený youtuber práve postol nové video. Už týždeň odkladáš referát o skupinovej komunikácii, ale zrazu potrebuješ nutne reorganizovať svoju knižnicu. Tri dni máš na počítači rozpísaný blog (tento blog), ale všetku motiváciu ti zožralo plánovanie výletu pre 9 osôb.

prežívame to skoro všetci

Je to problém, ktorý prežívame skoro všetci (a závidím tým, ktorí nie), ale vyrovnať sa s ním vie iba málokto. Ak nie si schopný pracovať pod extrémnym časovým nátlakom alebo improvizovať ako boh, tak máš po chlebe (a po jednotke, lebo si si tú prezentáciu o prvej svetovej nechal na poslednú chvíľu). Prokrastinácia má na rováši mnoho negatívnych emócií, ako stres, pocit bezmocnosti a nenávisť voči sebe, kvôli neschopnosti dokopať sa k nejakej činnosti.

 

Nesmierne by ma tešilo, keby som mohla povedať, že existuje nejaký liek alebo trik, pomocou, ktorého môžeš prokrastináciu eliminovať. Ale pravdou je, že prokratinácia, rovnako ako mnoho ďalších problémov, s ktorými sa musíme pri dospievaní a dospelosti vyrovnať je problém, ktorý musíme riešiť dlhodobo a neustále. Proste sa s ňou treba naučiť žiť a ako fungovať napriek nej. Rozkúskovať si ju na menšie, ľahšie riešiteľné časti, lebo niekedy sa môže jedna A4 textu zdať ako hotová nekonečnosť, ale 6 krátkych odsekov s rôznymi myšlienkami sa napíše akoby samých. Pre niekoho funguje multitasking, kde môže robiť na viacerých projektoch naraz, a keď prokrastinujú nad jedným, zatiaľ postúpia s tým druhým.

Iní sa skôr ako rozsahu nezačatého projektu boja zlyhania. Nie je ľahké sa s myšlienkou zlyhania zmieriť, ale robiť chyby je najlepší spôsob učenia sa. Nikdy si potrebné doklady na cestovanie do zahraničia nezapamätáš lepšie, než keď si si ich už raz zabudol doniesť so sebou. Možno to trošku raní naše ego, ale niekedy potrebujeme pripomienku, že nemôžeme byť dokonalí.

 

Zbavenie sa podnetov a možností rozptýlenia sa je zvyčajne tiež efektívny spôsob vyrovnávania sa s prokrastináciou. Ak nečakáš na telefonát z nemocnice alebo Instagramovú správu od Janka Koleníka, tak si pravdepodobne môžeš dovoliť na chvíľu odložiť mobil a naplno sa venovať svojmu projektu o rímskej ríši. A ako zvyšovač motivácie si môžeš za každú napísanú polstranu dopriať riadok čokolády. Alebo ako ja, 8 hodín spánku.

 

Vaša Nathy

 

 

 

Aj vďaka finančnej podpore hlavného mesta SR Bratislavy Vám môžeme dávať priestor sa vyjadriť, zdieľať skúsenosti a podporiť Vás v ťažkých chvíľach.