Ako komunikovať s ľuďmi, ktorí veria hoaxom? Poznáme odpoveď!

V dnešnej dobe sme priam obklopení hoaxami. Ak sa aj v tvojom okolí nachádzajú ľudia, ktorí im veria a ty nevieš, ako s nimi komunikovať, prinášame ti praktické rady, ako na to. Bez toho, aby to vyvrcholilo hádkou.

Dôležité je, aby si zachoval chladnú hlavu. Ak ty vieš pravdu a druhý človek ťa začne presviedčať o opaku, je viac než pravdepodobné, že skôr či neskôr môžeš z toho celého ,,vybuchnúť“. Nenechaj sa však vyhecovať a porozprávaj sa s druhým človekom v pokoji, v príjemnej atmosfére. Pretože dá sa to. A my ti prezradíme, ako!

Do konverzácie nikdy nikoho nenúť

Pokiaľ o niekom zo svojho okolia vieš, že verí hoaxom a chceš sa s ním o tom porozprávať, určite choď na to opatrne. Nikdy na toho druhého netlač, nakoľko nemôžeš vedieť, prečo verí hoaxom. Môže to byť zo strachu, ale určite nie kvôli tomu, že by chcel druhým ľuďom ublížiť.

Preto choď na toho človeka opatrne a na začiatok sa ho opýtaj, či sa o tom vôbec chce baviť. Ak bude mať hneď odmietavý postoj, radšej ,,netlač na pílu“ a nechaj to nateraz tak. Možno sa k tej téme vrátite o niečo neskôr. Avšak, ak bude druhý človek chcieť o tejto téme komunikovať, určite choď do toho. Malá konverzácia predsa ešte nikomu neublížila.

Sleduj správanie druhého počas konverzácie

Akonáhle sa s niekým pustíš do konverzácie, pozorne sleduj jeho správanie a postoj. Aj keď možno na začiatku povedal, že sa môžete porozprávať, keď otvoríš citlivú tému, môže začať byť agresívny a reagovať neprimerane. Preto v tom momente konverzáciu stopni, prípadne ju otoč na iné témy, ktoré nie sú pre toho druhého až tak citlivé. Jednoducho povedané, snaž sa neprekračovať hranice a buď empatický voči tomu druhému. Konverzácia tak nebude viesť do hádky.

Opýtaj sa ho na dôvody

Môže sa stať, že ak druhý človek verí hoaxom, v tebe to vyvolá pocity hnevu. V takomto prípade by si hneď mohol svojimi otázkami na druhého človeka zaútočiť, ale nerob to, určite to nie je dobré. Preto sa najskôr opýtaj viac, prečo si myslí to, čo si myslí. Sám uvidíš, aké ti k tomu dá argumenty a možno druhý človek hneď pochopí, že to, čomu verí, nemusí byť tak úplne pravda. Takýto ľudia majú najčastejšie nedostatok informácií a takmer žiadne argumenty.

Hľadaj v druhom človeku pochopenie

,,Chápem ťa“ – to je to, čo by malo vo vašej konverzácii odznieť. Je veľmi dôležité, aby si dal druhému človeku pocítiť empatiu, aj napriek tomu, že verí nepravdivým informáciám. Takýmto citlivým postupom sa totiž môžete dopracovať k otvorenej konverzácii, kedy sa ti aj druhá osoba zverí s tým, prečo verí takým informáciám, akým verí.

Dôležité je, aby si mu dal dostatok argumentov, prečo to je hoax a prečo by tomu veriť nemal. Povedz mu však, že je na ňom, ako sa v konečnom dôsledku rozhodne. Druhá osoba jednoducho musí cítiť, že si mu konverzáciou nechcel ublížiť, ale práve naopak, pomôcť. Musíš ho pochopiť. Dnešná doba je plná hoaxov a konšpirácií a človek už naozaj niekedy nevie, čomu veriť.

Zabrániť nebezpečenstvu môžeš aj ty!

Prečo je dôležité komunikovať s druhým človekom o tom, čomu verí? Pravdepodobne sám veľmi dobre vieš, aké nebezpečné môžu byť hoaxy. Človek, ktorý im verí môže tieto nepravdivé informácie šíriť do okolia, prípadne aj na internet. Môže teda spôsobiť nebezpečenstvo iným, obzvlášť, ak ide o medicínske hoaxy, ktorých je plný internet.

Okrem iného, tým, že sa s niekým o takýchto témach porozprávaš, posilníš aj psychické zdravie druhej osoby a nebude sa tak v ňom rozvíjať nenávisť či panika.

Tento projekt/túto aktivitu podporilo PDCS cez Program Digitálneho Aktivizmu, podporeného Google.org. Hlavný koordinátor: TechSoup Europe.