Umelá inteligencia (AI) sa stáva súčasťou našich každodenných životov. Ide o prepracovanú technológiu, ktorá sa používa v rôznych oblastiach a pracovných odvetviach. Dnes s ňou vieš pracovať aj ty. Ako sa používa a aké existujú riziká, ktoré sú spojené s AI?
AI – mnohí ju chvália a mnohí na ňu len nadávajú. Umelá inteligencia prešla mnohými inováciami za krátky čas a preto ju dnes využívajú milióny ľudí po celom svete. Pravdepodobne si sa stretol najviac s umelou inteligenciou v podobe ChatGPT. Napríklad, ak si musel do školy napísať nejaké seminárne práce alebo si pomôcť s vypracovaním úlohy, táto platforma ti mohla byť nápomocná. Možno budeš prekvapený, ale umelá inteligencia sa dnes nepoužíva len v tejto sfére.
Využitie v zdravotníctve
Vedel si o tom, že AI sa využíva v zdravotníctve? Dokáže pomôcť v diagnostike chorôb, predikcii vývoja ochorení, a tiež je súčasťou aj mnohých technológií, na základe ktorých je diagnostika chorôb výrazne presnejšia. Umelá inteligencia tak môže lekárom a odborníkom uľahčiť prácu.
AI v doprave
V súčasnej dobe sú čoraz viac populárne aj systémy autonómnych vozidiel. Ich technológie neustále napredujú, a to aj vďaka použitiu AI. Tá umožňuje autám rozoznávať rôzne prekážky, navigovať či prijímať rozhodnutia v reálnom čase. Vďaka tomu sa zvyšuje aj bezpečnosť na cestách a eliminuje sa počet nehôd.
Používa sa aj vo finančníctve
Umelá inteligencia dokáže analyzovať veľké objemy dát výrazne rýchlejšie ako človek a s vysokou presnosťou. Najčastejšie sa v oblasti financií používa na hodnotenie kreditného rizika, detekciu podvodov, ale aj poskytovanie finančných rád.
Riziká spojené s AI
Aj napriek tomu, že AI je súčasťou moderných technológií a digitalizácie, sú s ňou spájané aj mnohé riziká, o ktorých by si mal vedieť aj ty. Umelá inteligencia je síce prepracovaná do detailov, ale to neznamená, že je na 100 % bezpečná. O ktoré riziká ide najčastejšie?
Strata pracovných miest
Nakoľko dokáže umelá inteligencia v mnohých smeroch nahradiť prácu človeka, hrozí vyššia nezamestnanosť a strata pracovných miest. Najčastejšie ide o nahradenie ľudskej práce strojmi. AI tak môže mať negatívny dopad na zamestnanosť, hlavne v odvetviach, kde sú úlohy rutinné a často opakovateľné.
Chráň si svoje súkromie
AI dokáže spracovať veľké množstvo dát, vrátane tvojich osobných údajov. Chráň si preto svoje súkromie, nakoľko úniky dát a zneužitie informácií môže mať pre teba vážne následky. Nezabúdaj, že aj keď sú AI systémy schopné robiť autonómne rozhodnutia, musia byť neustále kontrolované a správne monitorované. Nezverejňuj preto na internete príliš veľa citlivých informácií.
Nie všetko na ChatGPT je pravda
ChatGPT si síce prešiel mnohými inováciami a dokáže spracovať veľké množstvo dát, nie vždy je pravda to, čo vám odpovie. Preto, robiť cez túto platformu zadania do školy nie je najsprávnejšie riešenie. ChatGPT často poskytuje neoverené informácie, ktoré už nemusia byť pravdivé.
Samozrejme, môžeš používať umelú inteligenciu na inšpiráciu, ale vždy si všetky informácie over z odborných článkov. Tiež skús odpovede z umelej inteligencie nekopírovať. Dnes existuje viacero platforiem, ktoré slúžia na overenie toho, či je daný text vyrobený na ChatGPT. Mohol by si sa tak ľahko dostať k problému.
Praktický tip: Ak budeš mať nejaký zdravotný problém, určite sa na riešenie nepýtaj umelej inteligencie. Čím skôr vyhľadaj lekára a s ním všetko prekonzultuj. Umelá inteligencia síce môže nahradiť niektoré pracovné pozície, ale prácu lekára nemôže vykonávať nikto iný, ako človek.