Takto spoznáte obťažovanie! Ako sa mu brániť?

Prípady obťažovania sú čoraz častejšie a preto je dobré vedieť, ako ho spoznať a ako sa mu následne aj brániť. V opačnom prípade by to nemuselo skončiť zrovna najlepšie. Spoznaj obťažovanie a vyhraj nad ním aj vďaka našim praktickým odporúčaniam.

Flirt, žarty či dotyky. Aj tak sa môže začínať sexuálne obťažovanie. To, či je takéto správanie druhej osoby normálne alebo nie, by si mal posúdiť ty. Záleží totiž na konkrétnej situácii a tom, či je ti to príjemné alebo sa zrovna necítiš komfortne. Pri sexuálnom obťažovaní totiž nedochádza k žiadnej túžbe, ale k prejavom agresie a zneužitiu moci. Človek chce mať jednoducho kontrolu nad tým druhým.

Vedel si, že: v dôsledku nerovnosti mocenských vzťahov medzi ženami a mužmi sa stávajú obeťami sexuálneho obťažovania ženy? Stáva sa tak vo verejnej, ale aj súkromnej sfére.

Kde sa môžeš stretnúť s obťažovaním?

Je to jednoduché – všade. V dnešnej dobe sa sexuálne obťažovanie deje veľmi často a na rôznych miestach. Niektorí ľudia si to možno ani neuvedomujú, ale počas bežného dňa sa môžeš s takouto nepríjemnou skúsenosťou stretnúť všade – v škole, na ulici, v práci, na večierku alebo na koncerte. Musíš byť preto vždy pripravený čeliť mu a vedieť, ako sa úspešne brániť. Nehovoriac o tom, že ti to môže zachrániť aj život.

Takto sa sexuálne obťažovanie prejavuje

Obťažovanie sa môže prejaviť vo fyzickej, verbálnej, ale aj virtuálnej forme. Poďme si to spolu rozobrať. Čo sa týka verbálneho obťažovania, medzi to radíme nevhodné komentáre na tvoju osobu, príliš osobné otázky, ktoré sa najčastejšie týkajú intímnych aspektov, prípadne ,,zasypávanie“ komplimentmi, ktoré ti spôsobí nepohodlie.

Nežiadúce dotyky, fyzická hrozba, násilie či príliš blízky kontakt, ktorý narúša tvoje hranice. To všetko patrí medzi fyzické obťažovanie. Tieto prejavy sú najjasnejšie a ihneď by si to mal riešiť. No a v neposlednom rade existuje aj virtuálne obťažovanie. To znamená, že druhý človek ti bez tvojho záujmu neustále posiela fotografie alebo videá, ktoré sú sexuálne zamerané a urážlivé.

Stanov si svoje vlastné hranice

Jedným z najlepších spôsobov, ako sa chrániť pred sexuálnym obťažovaním je, keď si jednoducho stanovíš svoje vlastné hranice. Mal by si jasne komunikovať čo ti vadí a čo je pre teba ešte v rámci normy. Tomu druhému môžeš povedať, že to, čo robí a ako sa správa, je pre teba neprijateľné a chceš, aby s tým prestal.

Vyhľadaj pomoc

Ak máš podozrenie na sexuálne obťažovanie, v žiadnom prípade si to nenechávaj pre seba. Zdôver sa s tým blízkym, vyhľadaj podporu profesionálov alebo zavolaj na Linku dôvery. Odborníci ti budú najlepšie vedieť poradiť, čo máš robiť a ako máš v tejto nepríjemnej situácii postupovať.

Riešenie s právnikom – áno alebo nie?

Existuje celé spektrum prípadov sexuálneho obťažovania, kedy sa (najčastejšie) žena bojí riešiť tento problém s právnikom. Ide hlavne o obťažovanie priamo na pracovisku zo strany šéfa, kedy sa obáva straty zamestnania. V takomto prípade je dôležité obrátiť sa na svedkov, teda kolegov, ktorí dosvedčia, že takéto správanie je jednoducho neprijateľné. Aj napriek tomu, že ide o šéfa, netreba sa báť riešiť to právnou cestou. Ak by sa to umlčalo, mohol by začať sexuálne obťažovať postupne aj ďalších ľudí.

Zváž návštevu psychológa

Nech je sexuálne obťažovanie na akejkoľvek úrovni, môže mať negatívny vplyv na tvoje duševné zdravie. Preto by sa o seba mal starať a vyhľadať profesionálnu pomoc. Celá situácia ťa totiž môže výrazne zaťažiť. Práve psychológ ti pomôže k vysnenému ,,odľahčeniu“, vďaka ktorému sa s touto nepríjemnou situáciou budeš vedieť vyrovnať a posunúť sa tak v živote ďalej.

Tento projekt/túto aktivitu podporilo PDCS cez Program Digitálneho Aktivizmu, podporeného Google.org. Hlavný koordinátor: TechSoup Europe.