Stalking, kyberšikana, nenávistné komentáre – ako sa chrániť, ako reagovať

Žijeme v modernej digitálnej dobe a okrem toho, že internet je miesto, kde môžeme získať cenné informácie, môže nás aj ohroziť. Stalking, kyberšikana či nenávistné komentáre. S tým všetkým sa na internete denne stretáva množstvo ľudí.

Kto dnes nemá sociálne siete, akoby nebol IN? Tak to nie je pravda. Ľudia, ktorí nemajú sociálne siete síce prídu o množstvo zaujímavostí, ale aspoň nebudú vystavené hrozbe v podobe kyberšikany alebo stalkingu. Samozrejme, tým nechceme povedať, že si máš teraz zrušiť sociálne siete a už nikdy na nich nebyť aktívny. To nie je riešenie. Riešením je, že vďaka nám spoznáš, s akými najčastejšími nástrahami sa na internete môžeš stretnúť, ako sa pred nimi chrániť a ako na nich reagovať v prípade, že budeš obeťou.

Stalking a jeho najčastejšie prejavy

Stalking by sme mohli popísať aj ako sledovanie, prípadne nežiadúce a nebezpečné správanie, ktoré je sprevádzané neustálym sledovaním či kontaktovaním osoby. Všetko to prebieha, samozrejme, bez súhlasu druhej osoby. Dobrou správou však je, že pred stalkingom sa vieš veľmi efektívne chrániť. Napríklad tým, že si zabezpečíš svoje súkromie. Preto sa uisti, že všetky svoje osobné informácie sú chránené a nie sú verejne dostupné.

Ak si sa stal obeťou stalkingu, je dôležité, aby si si zbieral a uchovával všetky dôkazy – správy či fotografie. Čím skôr sa s touto nepríjemnou skúsenosťou niekomu zdôver a rozhodne si to nenechávaj pre seba. Okrem vyhľadania podpory v blízkych môžeš tiež zvážiť podanie trestného oznámenia a kontaktovať políciu. Pokiaľ to tak cítiš, zváž aj psychologickú pomoc od odborníkov.

Praktický tip: Ak sa chceš vyhnúť stalkingu, nastav si svoje profily na sociálnych sieťach na súkromné. Sledovať ťa tak budú môcť len ľudia, ktorých naozaj poznáš. Pokiaľ to nie je nutné, nikde nezverejňuj svoju adresu či telefónne číslo.

Ako reagovať na kyberšikanu?

Čo všetko zahŕňa kyberšikana? Ide o formu šikanovania, ktorá sa realizuje cez digitálne platforme, najčastejšie sociálne siete. Môže ísť o posielanie urážlivých správ alebo hanlivých fotografií. Takéto správy alebo fotky sú posielané hlavne z falošne vytvorených profilov.

Pokiaľ si obeťou kyberšikany, mal by si okamžite zastaviť komunikáciu s agresorom a v žiadnom prípade neodpovedaj na jeho správy. Vždy si ukladaj všetky správy a daného človeka na sociálnej sieti nahlás, nakoľko v dnešnej dobe má množstvo platforiem mechanizmy na riešenie kyberšikany.

Dobrou správou je, že pred kyberšikanou sa môžeš chrániť. Napríklad tým, že si zabezpečíš svoje účty. Používaj preto silné a unikátne heslá a nastav si dvojfaktorovú autentifikáciu. Zabrániš tak hackerom, aby sa dostali do tvojho účtu a nebudeš tak musieť čeliť kyberšikane. Keď ti niekto bude na sociálnych sieťach vypisovať, neváhaj daného človeka zablokovať a nahlásiť.

Zbav sa nenávistných komentárov

S nenávistnými komentármi sa na sociálnych sieťach môžete stretnúť každý deň. Najčastejšie sa objavujú v spojitosti s politickými témami, ale aj inými, kedy sa niektorí ľudia majú potrebu vyjadriť v negatívnom zmysle. S nenávistnými komentármi sa však môžeš stretnúť aj ty.

Ak sa im chceš vyhnúť, nastav si správu s komentármi tak, že nenávistné komentáre budeš mazať a blokovať jednotlivé profily. Nikto predsa nechce mať na svojom profile nenávisť. Dôležité je, aby si v takomto prípade zachoval chladnú hlavu a neodpovedal na nenávistné komentáre. Mohol by si tým totiž agresorov ešte viac vyprovokovať.

Tento projekt/túto aktivitu podporilo PDCS cez Program Digitálneho Aktivizmu, podporeného Google.org. Hlavný koordinátor: TechSoup Europe.