Ako si vytvoriť silné heslo? Tieto kroky ti pomôžu!

Chceš sa vyhnúť hackerom, napadnutiu tvojich účtov na sociálnych sieťach či iným hrozbám, ktorým môžeš na internete čeliť? Prvým úspešným krokom k zabezpečeniu tvojich účtov je vytvorenie silného hesla. Ako na to? Prinášame ti praktický návod.

Zabudni na heslo v podobe štyroch jednotiek alebo jednoduchého slova. Ak si dáš takéto heslo, skôr či neskôr dôjde k napadnutiu tvojich účtov, prípadne aj e-mailu. A po tom pravdepodobne netúžiš, nakoľko to so sebou prináša veľa problémov.

Štatistiky hovoria o tom, že Slováci najčastejšie ako heslá používajú krstné mená, dátumy narodenia, mená domácich maznáčikov, ale aj rôzne nadávky. Vyhni sa týmto ,,klasikám“, vsaď všetko na istotu a vytvor si silné, originálne a kreatívne heslo. Pokojne si nechaj na vytvorenie silného hesla aj viac času, určite sa to oplatí.

Zameraj sa na dĺžku hesla

Čím dlhšie je heslo, tým ťažšie je to pre hackera. Preto sa v prvom rade zameraj na dĺžku znakov hesla. Odborníci odporúčajú, aby malo heslo aspoň 10 znakov, najviac je však odporúčaných 15 znakov. Stále však platí pravidlo, že najideálnejšie heslo je dlhé a hlavne, ľahko zapamätateľné.

Používaj rôznorodé znaky

Nič nie je horšie, ako keby si si vytvoril heslo len z malých alebo len veľkých písmen. Pokiaľ chceš silné heslo a ochrániť si svoje účty pred hackermi, pri vytváraní hesla používaj rôznorodé znaky – striedaj malé a veľké písmená, čísla, ale aj interpunkčné znamienka a špeciálne znaky, ako bodku, čiarku, podtržník, výkričník a ďalšie.

Praktický tip: Mnohí ľudia si nechcú vytvárať náročné a dlhé heslá, pretože sa obávajú toho, že si ich nezapamätajú. Stále si však takéto heslo môžeš zapísať do poznámok, prípadne si vo svojom zariadení nastaviť, aby si ho zapamätalo a aby si ho nemusel neustále písať. Ušetríš si tak čas a zároveň zabezpečíš svoje účty.

Nepoužívaj jedno heslo pre všetky účty

Ak si chceš chrániť svoje účty na internete, odporúčame ti nepoužívať len jedno heslo. Ideálne je, ak máš na každej sociálnej sieti a e-maili iné heslo, vďaka čomu znížiš riziko napadnutia hackermi. Heslá si niekde zapisuj, aby si na nich nezabudol a ukladaj. Okrem iného, odborníci tiež odporúčajú heslá pravidelne obmieňať.

Nie je dobré mať niekoľko rokov rovnaké heslo. Ak budeš raz za pár mesiacov meniť svoje heslá, môžeš sa tak chrániť predtým, že by sa niekto do vášho účtu dostal. Na uloženie svojich hesiel môžeš použiť Kľúčenku v iOS a macOS. Prístup do takejto aplikácie je zabezpečený odtlačkom prsta alebo skenom tvojej tváre, preto sa nemusíš obávať toho, že by sa do nej niekto dostal.

Ľahko zapamätateľné, ale silné

Heslo by nemalo byť náročné na zapamätanie, aj keď v ňom použiješ rôznorodé znaky. Dôležité je, aby si si ho pamätal. Použi originálne frázy alebo slovné spojenia a svoje obľúbené čísla alebo znaky. Pokiaľ je to možné, ideálne je, ak vynecháš svoje dátumy narodenia, nakoľko k osobným informáciám sa hackeri vedia ľahko dostať a napadnúť tvoje účty.

Použi náhodný generátor

Systémy Android alebo iOS vám vedia ponúknuť aj náhodné heslo, ktoré vygenerujú. Tieto heslá sú zväčša dlhšie a náročné na zapamätanie, no o to viac silné. Preto, ak si nebudeš vedieť vymyslieť sám silné heslo, neváhaj použiť náhodný generátor, ktorý slúži na generovanie náhodných hesiel a zabezpečí, že heslo bude unikátne a ťažko uhádnuteľné.

 

Tento projekt/túto aktivitu podporilo PDCS cez Program Digitálneho Aktivizmu, podporeného Google.org. Hlavný koordinátor: TechSoup Europe.