Trollovia, boti, konšpirácie, dezinformácie: Čo tieto pojmy znamenajú?

Internet je skvelé miesto na zábavu, získanie nových vedomostí či overenie si informácií. Je to však aj oblasť plná rôznych nástrah. V tomto článku ti vysvetlíme a popíšeme 4 pojmy, s ktorými sa môžeš často stretnúť.

V dnešnej dobe trávi množstvo ľudí na internete celé hodiny počas dňa. Scrollujú si sociálne siete, googlia rôzne veci, ktoré ich zaujímajú alebo si pozerajú videá. Každý si príde na svoje. Netreba však zabúdať na to, že internet môže byť pre ľudí poriadne nebezpečný. Aj to je dôvod, prečo sme sa rozhodli priblížiť ti 4 základné pojmy zo sveta internetu.

Trollovia – čo to je a ako ich rozoznať?

Nie, v tomto prípade teda rozhodne nemáme na mysli bájne postavy zo severskej mytológie. Trollovia sú používatelia internetu, ktorí provokujú alebo obťažujú ostatných ľudí. Zámienkou pritom môže byť zábava alebo iný dôvod. Vždy však ide o zámernú provokáciu.

Čo je cieľom internetových trollov? Jediným cieľom je vyvolať silné emocionálne reakcie, vrátane hádok. Často šíria hoaxy, teda nepravdivé informácie a narušujú diskusie. Najčastejšie sa s nimi môžeš stretnúť v sekcii komentárov pod nejakými príspevkami alebo videami. Často sa zapájajú do kontroverzným tém, prípadne aktuálnych správ.

Otázkou však ostáva, prečo trollovia robia to, čo robia? V skutočnosti ide o ľudí, ktorí majú určitú poruchu osobnosti. Napríklad, sú narcistickí a impulzívni. Ako ich rozoznať? Za profilom internetového trolla môže byť skutočný človek, ale aj ľudia s falošnou identitou alebo tzv. boti, teda počítačový program, ktorý opakovane vykonáva rutinnú činnosť na internete.

Boti – využívané na dobré, ale aj zlé účely

Už vyššie sme si spomínali pojem ,,boti“. Vo všeobecnosti ide o automatizované programy, ktoré vykonávajú určitú činnosť na internete. Činnosti vykonávajú pre svojho majiteľa, pričom odosiela a spracováva požiadavky na služby vzdialených serverov. Boti môžu byť využívané aj na dobré účely. Napríklad, na vyhľadávanie informácií.

Častejšie ich však môžeš poznať v spojitosti so zlými účelmi, teda šírením spamov alebo dezinformácií. Takéto profily je možné rozoznať veľmi ľahko. Najčastejšie majú generické príspevky a často sa opakujú, prípadne nové a neúplné profily.

Konšpirácie – dokážu byť veľmi presvedčivé

V dnešnej dobe sa na internete môžeš stretnúť aj s konšpiráciami. Ide o tvrdenia, že určitá udalosť, prípadne situácia je výsledkom tajného plánu skupiny ľudí. Väčšinou takej, ktorá má mocenské záujmy.

Konšpiráciám často chýbajú dôkazy a sú založené hlavne na špekuláciách. Aj napriek tomu však majú veľa stúpencov a dokážu byť poriadne presvedčivé. Cieľom konšpirácií je vyzvať ľudí k tomu, aby nedôverovali oficiálnym zdrojom, prípadne autoritám.

Dezinformácie – cieľom je oklamať ľudí

Dezinformácie sú nepravdivé informácie, ktorých cieľom je klamať a zavádzať ľudí. Šírené pritom môžu byť úmyselne, ale aj neúmyselne. Najčastejšie sa s nimi môžeš stretnúť pri politických alebo ekonomických témach. Dezinformácie rozoznáš na základe toho, že pochádzajú z pochybných a neoverených zdrojov a chýbajú im dôkazy. Nezabúdaj na to, že nie všetko, čo sa šíri po internete je aj pravda a radšej si každú informáciu over. Nespoliehaj sa len na jeden zdroj.

Trollovia, boti, konšpirácie či dezinformácie. To všetko je súčasťou online prostredia, v ktorom žijeme. Nezabúdaj sa chrániť pred negatívnymi vplyvmi týchto nástrah a vytvor si z internetu vlastné bezpečné prostredie.

Tento projekt/túto aktivitu podporilo PDCS cez Program Digitálneho Aktivizmu, podporeného Google.org. Hlavný koordinátor: TechSoup Europe.